До ювілею Тараса Григоровича Шевченка

14.03.2014
13 березня 2014 року в управлінні освіти Свердловської міської ради відбулась міська науково-практична конференція «Феномен Тараса Шевченка: погляд крізь століття»

До ювілею Тараса Григоровича Шевченка

 

            13 березня 2014 року в управлінні освіти Свердловської міської ради відбулась міська науково-практична конференція

 «Феномен Тараса Шевченка: погляд крізь століття». У ній узяли участь учителі української мови і літератури всіх загальноосвітніх навчальних закладів міста та обдаровані діти, переможці інтелектуальних  і творчих конкурсів, більшість з яких пов’яже свій майбутній фах з філологією.

           Учасників конференції щиро привітали заступник начальника управління освіти Риженко Андрій Геннадійович і директор Свердловського міського методичного центру освіти Черних Лариса В’ячеславівна. Андрій Геннадійович у привітанні, зокрема, зазначив, що «у творах поета його внутрішній світ постав у такій правдивості й глибині індивідуальних переживань, що в них і сам народ упізнав свою душу, прочитав свою історію, прозирнув у своє майбутнє». Лариса В’ячеславівна побажала школярам «розвивати свої таланти, бути щирими у своїх вчинках і міркуваннях, сміливими у відстоюванні власних переконань; педагогам –  нових перемог, творчої наснаги й почуття задоволення від усвідомлення спільних успіхів».

             Перед початком конференції відбулась урочиста церемонія нагородження переможців міського етапу обласного конкурсу читців-декламаторів «Іду з дитинства до Тараса». 15 учнів: Бреймерова Тетяна, Кулікова Анастасія, Присяга Альбіна (Свердловський ліцей №1), Дегтярьова Анастасія (Свердловська СШ №11), Вєтошкіна Христина, Зарбієва Альона  (Червонопартизанська гімназія), Алєксєєва Дар’я (ЗОШ №2), Гура Анастасія (ЗОШ №3), Іванова Олена (ЗОШ №7), Ігоніна Юлія (ЗОШ №9), Кизименко Олексій (Бірюківська ЗОШ), Приходько Нікіта (ЧЗОШ №1), Маринюк Софія (Провальська ЗОШ), Колесникова Юлія (СВЗОШ), Ананьєва Яна (ЧЦДЮТ) – були нагороджені грамотами управління освіти Свердловської міської ради і Свердловського міського методичного центру освіти, а також отримали в подарунок «Кобзар» Т.Г. Шевченка.      

             Тарас Шевченко постійно присутній в українському інформаційному культурному полі, колективному, у якійсь мірі несвідомому. Він постійно присутній, незалежно від того, говоримо ми про нього чи ні. Він – у кодах національної пам’яті. На думку Оксани Забужко, Шевченкова система цінностей є тотально етичною:  це любов до людини. Це абсолютне неприйняття вірусу зла в усіх його формах – від рівня міжлюдських стосунків (зраджена дівчина чи людський обман) і аж до рівня глобального:

                                             Доборолась Україна

До самого краю. 
      Гірше ляха свої діти 

                                           Її розпинають…

І заклик до всіх слов’ян:

               Обніміться ж, брати мої,

                                           Молю вас, благаю!

І щира впевненість:

Нема на світі України, 
Немає другого Дніпра…

            Світ, у якому ми живемо, –  невичерпний, і людина, як диво природи, також невичерпна у своєму бажанні пізнати цей світ і його естетично освоїти. На переконання Миколи Жулинського, у цьому і є найголовніша мета вчителя – долучити дитину до процесу художньо-творчого мислення генія і таланту. Іскра, яку викрешує образне слово в душі, у почуттях, у думках людини, здатна розпалити вогонь творчості, бо від слова й звуку

…серце б’ється ожива,

         Як їх почує!.. Знать, од Бога

І голос той, і ті слова…

         Ці питання і були предметом обговорення учасників конференції, а саме:

1.    Робота з текстом на уроках української мови як засіб формування в учнів основних загальнопізнавальних умінь.

    (Головкіна О.М., методист СММЦО).

2.    Метафора як спосіб відображення реальної дійсності в поезії Т.Г. Шевченка (Куликова Ю.Г., учитель Свердловської СШ №11).

3.    Учнівські проекти як засіб активізації інтелектуальної й творчої діяльності школярів та їхнього естетичного розвитку (Сєрапугова Л.Ю., учитель Свердловської ЗОШ №7).

4.    Виразне читання віршів як засіб розвитку читацької компетенції учнів (Бабкіна О.Д., заступник директора з НВР Свердловської СШ №6).

5.    Презентація кінороману Дениса Замрія та Костянтина Тур-Коновалова «Художник» (Таровита І.О., керівник міського МО вчителів української мови і літератури).

            Як підсумок, цитуючи «Присвяту» Івана Франка,

конференція відзначила, що найкращий і найцінніший скарб доля дала Тарасу Шевченку «лише по смерті – невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори».